O "nepotřebné" elektřině z Chvaletic, díl I.

6. 1. 2017

Čistý vývoz elektřiny z ČR se prudce propadá, v roce 2015 byl nejnižší od vypuknutí hospodářské krize. Ekoaktivisté už by měli zuřivě vymýšlet nové metafory, protože líbivý příměr k roční spotřebě všech tuzemských domácností či roční produkci Temelína už přestává platit.

O

Za snížení vývozu mohou především nesnáze jádra. Z něj ČR vloni vyrobila nejméně elektřiny od roku 2002, kdy byl spuštěn druhý temelínský reaktor, přičemž Dukovany byly dokonce „nejlakomější“ od roku 1988. Dlouhé odstávky jaderných zdrojů budou navíc pokračovat i letos.

Pravděpodobně se tedy dřív nebo později schyluje k opakování scénáře ze září 2015, kdy Česko muselo 15 hodin v kuse dovážet elektřinu ze zahraničí. Ironií osudu je, že důvodem byla mimo jiné porucha v 7EC, tedy v elektrárně, kterou ekoaktivisté považují za zbytečnou. Pro úplnost: v roce 2015 byla ČR čistým dovozcem elektřiny dohromady cca 100 hodin.

Pár dní s elektřinou ze zahraničí naše země samozřejmě zvládne. I tak zůstává jedním z největších exportérů elektřiny a také jedním z energeticky nejbezpečnějších států v Evropě. Otázkou je, jak dlouho nám to ještě vydrží s ohledem na evropskou uhlíkovou fobii a investiční paralýzu způsobenou nízkými cenami silové elektřiny. Do roku 2030 to může pod tlakem stále přísnější legislativy „zabalit“ i více než desítka stabilních uhelných zdrojů, a již v příštím desetiletí se tak z České republiky může stát čistý dovozce elektřiny.

Usilovat za této situace o předčasné uzavření 7EC, jedné z nejmladších hnědouhelných elektráren, je nejen energetickým a ekonomickým zločinem, ale paradoxně i ekologickým. Odsířená elektrárna, která momentálně dokončuje modernizaci za 3 miliardy korun, už dávno nepředstavuje významný ekologický problém, a to ani v očích skutečných ekologů, tedy expertů na kvalitu ovzduší. Za těchto okolností se spíše než elektřina z Chvaletic jeví jako nepotřebná urputná snaha ekoaktivistů o vlastní zviditelnění na vrcholu chladicí věže.

Co se stane, až do elektrické sítě naplno vtrhnou slunce, voda a vítr?

Co se stane, až do elektrické sítě naplno vtrhnou slunce, voda a vítr?

19. 5. 2020

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Ovšem jenom tu první líbivou sloku o tom, kterak slunce jásavě svítí na solární panely, voda vesele roztáčí šneky turbín a vítr laškovně prohání větrníky. Kam se ale poděla ta druhá sloka o tom, že tahle zelená energie skrývá tvář černější než uhlí a že účet za ní je mastnější než ropná skvrna?

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

21. 5. 2019

Blackout. To slovo je strašákem pro celou společnost, která je čím dál tím závislejší na elektrické energii. Energetici jsou naštěstí dobře připraveni i na katastrofické scénáře. Ale mnohdy ani ta sebelepší příprava nestačí na to, co si bezbřehou fantazií naplněný zlomyslný osud vymyslí...

Blackout jako Damoklův meč 21. století

Blackout jako Damoklův meč 21. století

8. 4. 2019

Rozsáhlý výpadek elektřiny není jen pojem z říše katastrofických filmů, ale také stále reálnější scénář, který se už v tomto tisíciletí natvrdo odehrál například v Indii, Turecku, USA, Kanadě, Itálii nebo Německu. I my jsme mu již byli hodně blízko, a to dokonce dvakrát.

Zavolej do Lipska, zas nám zdražili elektřinu!

Zavolej do Lipska, zas nám zdražili elektřinu!

18. 3. 2019

Až vám přijde vyúčtování za elektřinu, asi se budete divit. Když se pak budete ptát, proč platíte o pár tisícovek navíc, dozvíte se, že za to nemůže nárůst výrobních nákladů, ale burza v Lipsku. A to je asi stejně blízko k pravdě jako to, že rozvod nezpůsobují hádky a nevěra, ale soudce, který vede rozvodové řízení.

Nastavení cookies