Nezajímá nás, kdo jste, ale co říkáte!

31. 5. 2017

Správný veřejný prostor by měl připomínat hospodu, v níž se tříbí názory. V diskuzi si jsou všichni rovni a důležité je pouze to, co kdo říká. Český veřejný prostor však dnes připomíná spíše bizarní reality show, v níž obsah ztrácí význam a čím dál tím důležitější je, kdo něco říká, proč a kolik má za to lajků.

Nezajímá nás, kdo jste, ale co říkáte!

Je jedno, jestli diskuze probíhá v médiích, na sociálních sítích nebo na náměstí. A jestli se diskutuje o vládní krizi, korupci ve fotbale nebo o prodeji Elektrárny Počerady. Debatu dřív nebo později otráví „kompliment“ typu: Zemanovec, lovec kapříků nebo zlý uhlobaron. Spadnete-li do některé z těchto kategorií, jako byste rovnou kontumačně ztratili právo na argumentaci.

Toto je již 10. příspěvek na blogu O elektřině a lidech. Předchozích 9 příspěvků vzniklo na základě pečlivých rešerší, číselných údajů z důvěryhodných zdrojů a konzultací s odborníky na energetiku či životní prostředí. Po každé, když se o daném tématu následně strhla kritická diskuze na sociálních sítích, tiše jsme zajásali, protože větší část účastníků přicházela se skutečnými argumenty a konkrétními připomínkami. Je tedy možné, že díky tomu se nám společně daří odkrývat nějakou skutečnost a někteří účastníci odcházejí obohaceni.

Tu a tam nás ovšem poctí svou návštěvou i někdo, kdo zcela ignoruje veškerou argumentaci i téma hovoru a rovnou náš blog bez vysvětlení označí za uhelnou propagandu. V rámci svobodné diskuze je samozřejmě nezbytné respektovat i takový názor. Nicméně nelze se ubránit dojmu, že takový člověk ve skutečnosti o opravdovou diskuzi vlastně ani nestojí.

Blog O elektřině a lidech je součástí webových stránek 7procistyvzduch.cz, které se zcela otevřeně hlásí k Elektrárně Chvaletice a její modernizaci. Chceme diskutovat o energetice a jejích dopadech na životní prostředí a připadá nám férové účastnit se této diskuze otevřeně právě prostřednictvím tohoto blogu. Chceme být správným veřejným prostorem, hospodou, a je nám jedno, jestli k nám přijde na kus řeči jihočeská matka, aktivista z Prahy či důchodce z Horního Jiřetína. Nezajímá nás, kdo jste, ale co říkáte.

Je ironií osudu, že v den zveřejnění tohoto textu začal platit úplný zákaz kouření v restauracích. Možná je to dobrá příležitost k tomu, abychom si více vážili toho, že projevit vlastní názor, ať už je jakýkoliv, tam zatím zakázáno není.

Co se stane, až do elektrické sítě naplno vtrhnou slunce, voda a vítr?

Co se stane, až do elektrické sítě naplno vtrhnou slunce, voda a vítr?

19. 5. 2020

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Ovšem jenom tu první líbivou sloku o tom, kterak slunce jásavě svítí na solární panely, voda vesele roztáčí šneky turbín a vítr laškovně prohání větrníky. Kam se ale poděla ta druhá sloka o tom, že tahle zelená energie skrývá tvář černější než uhlí a že účet za ní je mastnější než ropná skvrna?

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

Start ze tmy jako plán, o kterém doufáme, že zůstane na papíře

21. 5. 2019

Blackout. To slovo je strašákem pro celou společnost, která je čím dál tím závislejší na elektrické energii. Energetici jsou naštěstí dobře připraveni i na katastrofické scénáře. Ale mnohdy ani ta sebelepší příprava nestačí na to, co si bezbřehou fantazií naplněný zlomyslný osud vymyslí...

Blackout jako Damoklův meč 21. století

Blackout jako Damoklův meč 21. století

8. 4. 2019

Rozsáhlý výpadek elektřiny není jen pojem z říše katastrofických filmů, ale také stále reálnější scénář, který se už v tomto tisíciletí natvrdo odehrál například v Indii, Turecku, USA, Kanadě, Itálii nebo Německu. I my jsme mu již byli hodně blízko, a to dokonce dvakrát.

Zavolej do Lipska, zas nám zdražili elektřinu!

Zavolej do Lipska, zas nám zdražili elektřinu!

18. 3. 2019

Až vám přijde vyúčtování za elektřinu, asi se budete divit. Když se pak budete ptát, proč platíte o pár tisícovek navíc, dozvíte se, že za to nemůže nárůst výrobních nákladů, ale burza v Lipsku. A to je asi stejně blízko k pravdě jako to, že rozvod nezpůsobují hádky a nevěra, ale soudce, který vede rozvodové řízení.

Nastavení cookies