Evropa za posledních 18 let odstavila skoro 150 uhelných elektráren

8. 11. 2023

Jeden z nejvyspělejších regionů světa se bojí zimy a nedostatku elektřiny. Jak se to stalo? Důvod prozrazuje pohled na základní čísla: Zatímco stabilní zdroje mizí, ty nestabilní rostou.

Evropa za posledních 18 let odstavila skoro 150 uhelných elektráren

Slyšeli jste někdy o Europe Beyond Coal? Je to aliance nevládních organizací a aktivistických hnutí po celé Evropě, která vede kampaň za co nejrychlejší uzavření uhelných dolů a elektráren a „spravedlivý“ přechod k obnovitelné energii (slovo, kterému se v tomto kontextu pořád marně snažím porozumět, jsem dal alibisticky do uvozovek). Víte, co je na činnosti této organizace skvělé? Určitě to nebyl záměr, ale diskuzi o energetice obohacuje o precizní pravidelně aktualizovaný analytický materiál o evropských uhelných elektrárnách. Materiál, který by se jinak velmi obtížně dával dohromady a který poskytuje jednu z nezpochybnitelných odpovědí na otázku, proč se Evropa nyní potýká s nedostatkem elektřiny.

Excelovský soubor s titulem European Coal Plant Database vám řekne o vývoj evropské uhelné energetiky všechno. Že suverénně nejvíce uhelek mají Němci a Poláci, že jedinou zemí, kde v posledních letech významně vzrostl instalovaný výkon v uhlí, je Turecko, až po takové detaily, jako že největší bosenská elektrárna Tuzla běží od roku 1966 a má instalovaný výkon 723 MW. Nejzajímavější jsou však souhrnná data za celou Evropu v delším časovém horizontu. A teď si držte klobouky. Od roku 2005 se v Evropě (a převážně v rámci EU) zavřelo 147 uhelných elektráren se 447 výrobními bloky. Dohromady 105 GW stabilní a dobře regulované elektřiny z převážně domácího paliva. Čistě z výkonového pohledu to odpovídá 105 blokům Temelína nebo třetině průměrného zatížení celé evropské sítě… Jen od roku 2016 jsme se přitom rozloučili s 84 elektrárnami a flexibilním výkonem 64 GW, který se blíží maximálnímu zatížení Německa. Pro úplnost dodejme, že v EU a Velké Británii zůstalo v uhlí jen necelých 115 GW.

Sluší se přiznat, že některé z výše uvedených vyřazených zdrojů nešly rovnou do důchodu, ale slouží dál díky přestavbě na jiný druh paliva (převážně zemní plyn). To však nemá smysl moc zkoumat, protože samo o sobě nám to moc neodpoví na otázku, jak dobře se nám dařilo v uplynulých dekádách uhelné elektrárny a teplárny nahrazovat. Když se podíváme na ostatní „tvrdé“ zdroje, jsme, jak se říká, „doma“. V oblasti jaderné energetiky zaznamenala unijní sedmadvacítka mezi léty 2000-2020 citelný pokles o 15 % na současných 106 GW. V oblasti zemního plynu – volejte sláva a tři až pět dní se radujte – zdvojnásobení instalovaného výkonu na současných 314 GW!

Jenomže je opravdu co slavit? Jasně, paroplynky, kogenerační jednotky a další zdroje na zemní plyn jsou o něco čistší a ještě flexibilnější než uhelky, na druhou stranu produkují tu nejdražší elektřinu ze všech a zvyšují dovozní závislost Evropy na ne zrovna kamarádských režimech. Pokud si tyto souvislosti dáte dohromady, najednou se vám v plné nahotě odhalí skutečné důvody energetické krize: Evropa prostě v posledních 20 letech trestuhodně podcenila péči o výrobní základnu v energetice.

Pozor! Vlastně ne tak docela. Úplně jsme zapomněli na obnovitelné zdroje energie, do nichž se díky masivním dotacím mohutně investovalo po celé Evropě. Mezi léty 2000-2019 se unijní instalovaný výkon v OZE ztrojnásobil a v roce 2022 se vyšplhal až na fantastických 735 GW. Proč se tedy nestalo to, co předpovídali někteří progresivní energetici a například i výše zmíněné nevládní organizace? Tedy že uhlí bude postupně nahrazeno zelenou energií a na funkci (rostlináře) to nebude mít vliv? Protože nefoukalo a nesvítilo tak, jak bychom potřebovali. Jednoduše se ukázalo, že není kilowatt jako kilowatt a že z pohledu fungování celé energetiky je obrovský rozdíl, když se elektřina dostává do sítě řízeně a s ohledem na aktuální spotřebu, a nebo živelně čistě dle rozmarů počasí.

Abychom se na závěr mohli na vývoj evropské energetiky podívat komplexněji, opustíme rovinu instalovaného výkonu (protože druh paliva dost ovlivňuje roční využití zdroje) a seznámíme se s roční výrobou. Kromě brutálního propadu uhlí z 800 TWh v roce 2000 na 453 TWh v roce 2022 vidíme i celkem výrazný pokles u jádra (z 860 na 609 TWh) a topných olejů či ropných břidlic (z 173 na 54 TWh) a naopak skokový nárůst u zemního plynu (z 363 na 572 TWh) a raketový u OZE (z 407 na 1077). S ohledem na to, že spotřeba elektřiny v Evropě v posledních dekádách mírně roste (a vzhledem k plánované elektrifikaci dopravy, vytápění a průmyslu bude růst i do budoucna), asi není těžké si domyslet, že máme problém, proč ho máme a jak velký je. 

Eurostatvýrobartxt1940.jpg

Eurostat - výroba elektřiny podle zdrojů (2000-2020)

Výše uvedené závěry může pochopitelně změnit pověstný "game changer" v podobě vysokokapacitní a ekonomicky snesitelné dlouhodobé akumulace energie. S ohledem na to, jak pomalu se k tomuto cíli zatím přibližujeme, lze však předpokládat, že to pojede dřív čert na bruslích do práce...

Když člověk sleduje tu zpravodajskou smršť, v níž se míchají gigawatty, emisní povolenky či regulační složky ceny, nemůže z toho být moudrý a musí nabýt dojmu, že energetika je tak komplikovaná, že jí prostě není možné porozumět. Výše uvedená čísla ovšem nelžou a dávají příběhu o evropské energetice poměrně jasnou stěžejní zápletku. Máte-li málo elektráren, které fungují na lusknutí prstů, hrozí nám v některých obdobích nedostatek elektřiny. Je-li něčeho málo, je to drahé. Na druhou stranu pořád lepší, když je něco drahé, než když to není vůbec. Ale tak daleko to snad zajít nenecháme…

Severočeši dobývají hnědé uhlí už celá staletí

Severočeši dobývají hnědé uhlí už celá staletí

13. 9. 2024

Když dnes hovoříme o průmyslové revoluci, omíláme hlavně vynálezy a politické změny a na závěr se možná shodneme, že díky tomu všemu se dnes máme relativně dobře. Po skutečném původu současného blahobytu by se ovšem pídil málokdo. Čistě energetický pohled na problematiku přitom přináší až překvapivě jednoduchou odpověď: naše civilizace vyrostla také díky uhlí.

Nastavení cookies